BLOG

Pozor na jarní sluneční paprsky + tipy na přírodní opalovací oleje

11. 4. 2019Už minulý týden jsme se věnovali jarnímu tématu a ani teď tomu nebude jinak. Jaro je tu a protože se na našem blogu věnujeme primárně péči o sebe, poradíme vám, jak se před jarními paprsky chránit. Věděli jste totiž, že jsou velmi nebezpečné?

Ruku na srdce, mažete se pravidelně, když svou tvář vystavujete jarnímu slunci? Určitě si taky říkáte, že to přece není potřeba, vždyť se vám nemůže nic stát, co by vám asi ty jarní paprsky mohly udělat? Vždyť jsou přece slabé! Ale to je pořádný omyl, první jarní sluneční paprsky totiž dokážou být mnohem agresivnější než ty letní.

Stejně jako letní paprsky, i ty jarní nás dokážou pěkně potrápit a způsobit zdravotní potíže, mezi které patří například:

Jak je tedy jasné, je potřeba se přes paprsky chránit. Naše kůže si totiž přes zimu teplým slunečním paprskům odvykla a je třeba ji na ni postupně zvykat. A jak?

Samozřejmostí jsou sluneční brýle. Nekupujte si však levné náhražky za pár korun, ale investujte do takových, které v sobě mají UV filtr, který vaše oči chrání před nebezpečným zářením.

To samé pokrývky hlavy – klobouk či slušivá čepice udělají službu, za kterou jim poděkujete.

A nakonec krémy – pokud se chystáte ven, namažte své tělo krémem s ochranným faktorem. A to nejen, když svítí slunce, ale i pokud je pod mrakem. Věděli jste totiž, že slunce opaluje i přes mraky? Jestli chcete přesně vědět, jaké číslo faktoru je pro vás nejvhodnější, poraďte se se svým dermatologem, který určí, jaký jste fototyp a řekne vám číslo krému, který byste měli používat.

Vyzkoušejte přírodní opalovací oleje

Poslední dobou se čím dál více lidí obrací zpět k mocné síle přírody, což je jedině dobře. Proto také zkoušejí i různé přírodní oleje chránící před sluncem. Pojďme se podívat na to, jak fungují a zda jsou opravdu tak bezpečné.

Kokosový olej

Na kokosový olej nedá spoustu lidí dopustit, ať už v kuchyni či kosmetice. Někteří ho dokonce používají jako ochranu před sluncem, což ale není úplně vhodná volba. Kokosový olej má pouze mezi 2-8 SPF, což je velmi, velmi málo, především pro typy se světlou a citlivou pokožkou.

Malinový olej

Tento olej už můžeme považovat za mnohem bezpečnější než právě kokosový. Jeho SPF je totiž mezi 38-40.

Olej z pšeničných klíčků

Pšeničné klíčky jsou velmi zdravé a tělu prospěšné, jeho ochranný faktor navíc dosahuje čísla 20, což se dá považovat za vhodnou ochranu proti slunečním paprskům.

Další oleje, které jsou vhodné pro opalování:

 

Jak ale vidíte, ochranný faktor u těchto olejů je velmi nízký, proto rozhodně není vhodný pro světlé typy žen, případně pro ty s citlivou pokožkou.

Tyto přírodní oleje vždy uchovávejte na tmavém, chladném místě, mimo dosah světla, protože by mohly začít oxidovat a tím pádem ztratit své ochranné vlastnosti.