BLOG

Holičství – místo, kam musíte v Turecku zajít!

03. 01. 2019



V jednom z předchozích článků jsme psali o tom, ža barbershopy, tedy holičství, byly původně nejen místem pro úpravu zevnějšku, ale také místem, kde se muži scházeli, aby probrali události posledních dní. A na stejném principu fungují i turecká holičství dodnes.

Turecko je velmi přátelská země, takže nikoho nepřekvapí, že si zde lidé neustále povídají, i ti cizí, třeba v autobuse, v obchodě nebo právě v holičství.

Muži pocházející z Turecka mají místní holičství rádi. Při příchodu dostanou čaj nebo kávu, aby si pobyt ještě více zpříjemnili. Holič se jich pak ujme. Kromě stříhání vlasů se postará i o vousy a přebytečné chloupky jak v oblasti obočí, tak v uších či nose.

                                                                

Jak to celé probíhá?

Když přijdete, jak už jsme psali, dostanete čaj či kávu. Usadíte se do křesla a holič, turecky kuaför, vám teplou vodou nebo nahřátým ručníkem zjemní vousy, aby se s nimi dalo lépe pracovat. Potom použije speciální mýdlo, taktéž pro změkčení. Mezitím, co bude mýdlo působit, se vám v některých holičstvích dostane luxusu v podobě masáže šíje. Pokud ne, prostě máte čas na dopití svého čaje či kávy. Potom přijde na řadu druhá vrstva změkčujícího mýdla, mistr holič vytáhne nářadí a začne čarovat. V moderních holičstvích se setkáte s moderními strojky, ale nezřídka vás můžou oholit i klasickou, původní břitvou.

Kdyby se náhodou stalo, že budete pořezáni a objeví se krev, mají na to turečtí mistři své finty, konkrétně kantaşı – kámen, kterým se rána potře a zastaví krvácení.

Co se týká lícních kostí, i na ty mají holiči své fígle, v tomto případě máte dvě možnosti pro odstranění přebytečných chloupků. První z nich spočívá v tom, že holič nanese na vatový tamponek čistý alkohol, zapálí ho a rychle přejíždí přes místa s přebytečnými chloupky a ohněm je ničí. Nebolí to, ale chvíli můžete cítit odér spálených vlasů, což není nic příjemného.

                                                                       

Druhá možnost, jak se chloupků zbavit, je klasicky pomocí vosku.

Dotvoření bude následně pomocí klasických žiletek, ale například uši se dělají jen a pouze metodou alkoholu a zapálení. Vážně se není čeho bát, holiči jsou profíci a ví, co a jak správně dělat. A zbývá ještě doupravit nosní dírky – ty se nezapalují, na to používají holiči speciální pomůcky, žádný oheň.

A to bychom nebyli v Turecku, aby vás na závěr nenavoněli tureckou kolínskou, o které jsme už u nás na blogu také psali – jmenuje se kolonya a kromě toho, že krásně voní, působí také dezinfekčně. Takže když se jí po holení potřete, vydezinfikuje tvář a případné vytvořené řezné rány. Navíc se budete cítit svěže a skvěle. A jako třešnička na dortu přichází hydratační krém.

Takže až budete příště v Turecku, neváhejte a zajděte do tureckého holičství – nejen, že si odnesete skvělý zážitek, ale zároveň zkusíte i profesionální služby tureckých holičských mistrů.