BLOG

Kdo je to barber a jak tato profese vznikla?

20. 12. 2018



Určitě už jste zaslechli o tzv. barber shopu, tedy místě, kde se vlasy a vousy stříhají úplně jinak, než v klasických holičstvích. Pojďme si o tom říct něco víc!

Jak tedy z popisku vyplývá – barber je někdo, kdo se živí stříháním vlasů, holením vlasů a všelijakými úpravami. Nutno však říci, že se to týká pouze péče o pány, ženy mají v tomto případě bohužel smůlu. V minulosti působily takovéto barbershopy nejen jako místo pro úpravu zevnějšku, ale také jako místo, kde se pánové scházeli, aby probrali nejrůznější drby a prodiskutovali vše, o čem si doma se svými drahými polovičkami prostě povídat nemohli. Myslíme tím samozřejmě třeba politickou situaci.

Možná pro vás bude novinkou, že v těchto barbershopech se dříve vykonávaly dokonce i operace a působil zde i zubař!

Dnes se termínem barber nazývá každý, kdo se stará o pánské vousy a vlasy.

Historie v datech

První zmínky o barberech pocházejí už ze starého Egypta z období 6 000 let před naším letopočtem! Samozřejmě neexistovaly klasické břitvy, ale barbeři používali naostřené pazourky nebo mušle. Umíte si to představit?

Už jsme mluvili o tom, že se dříve v barber shopech prováděli také operace. A právě ve 14. století v Anglii se barbeři neoficiálně rozdělili na dva tábory – jeden byli ti, kteří operovali a druzí ti, kteří stříhali a holili.

A pojďme do roku 1770, tedy do dob kolonizace. Většina mužů z tohoto období nosila hladce oholenou tvář a paruky. A bílý barber, ten by si v té době moc peněz nevydělal, protože tuto práci převzali otroci, samozřejmě bez nároku na mzdu.

A až do roku 1861, kdy začala válka, muži nosili oholené tváře. A hned po jejím konci se barbeři zase začali rozšiřovat, protože do módy opět přišly plnovousy!

Oblíbené byly tak moc, že se barbershopy staly uznávané dokonce na americké Main Street. Vybavení těchto obchůdků bylo prosté, ale dostačující – židle s prostorem pro opření hlavy, umyvadlo na vodu, kartáč, mýdlo a ručníky. S těmi ručníky je to trošku zvláštní, protože jeden ručník musel vystačit na zhruba 12 zákazníků!

6. prosince 1886 vznikla v Ohiu oficiální Barberská ochranná unie.

Jen o sedm let později otevřel A. B. Moler první barber školu v Chicagu, zároveň vydal několik učebnic, které se týkaly tohoto řemesla.

To bylo jasným znamením, že barberské řemeslo je bráno vážně, takže musely začít zasahovat i úřady. Proto byla v roce 1897 v Minesotě schválena legislativa týkající se barberské licence. Úřady je pečlivě kontrolovaly a vysílaly různé inspekce. Jednoduše šlo o to, aby chránili veřejnost.

Barbeři si na své přišli i během druhé světové války, protože vojáci museli být hladce oholení a ostříhaní nakrátko nejen proto, aby reprezentovali, ale i z hygienických důvodů.

V 60. letech, když byli Beatles na vrcholu své slávy, logicky přišly na řadu i dlouhé vlasy. Někteří barbeři ale odmítli stříhat právě po vzoru Beatles a brzy krachli, protože snad každý chtěl mít přece vlasy po vzoru Beatles!

No a dnes, dnes se můžete vydat do barbershopu téměř v každém městě a užít si luxusní péči, která je sice moderní, avšak neopomíná ani na tradiční prvky výzdoby či přímo klasické péče o vousy, při které se používají staré dobré břitvy. Ale zuby, zuby už vám tam nevytrhnou, s těmi si budete muset zajít k zubaři.