BLOG

Movember je tu! Přidáte se také?

03. 11. 2018Je tu listopad a spolu s ním startuje i Movember, což zaregistrujete pravděpodobně zvýšeným výskytem mužů s knírem. Že netušíte, o čem je řeč? Tak čtěte dál!

Odvodit název Movember není nijak zvláště složité – jednoduše se spojila dvě slova, mo, což je v australské angličtině slangový výraz pro knírek, a November, což je anglický název pro listopad. Každý rok, počínaje prvním listopadem, si miliony mužů na celém světě nechávají narůst knír, aby upozornili na celosvětovou kampaň, která má za cíl upozornit na důležitost zdraví mužů a donutit je chodit preventivně k lékaři, aby předcházeli rakovině varlat a prostaty. Jak zní jejich heslo - Grow a Mo, save a Bro, tedy nech si narůst knír zachráníš bráchu (kámoše).

Netýká se to však čistě pohlavních orgánů, jde o celkové upozornění na to, aby o sebe muži víc pečovali a starali se o sebe po zdravotní stránce, a to nejen fyzické, ale i psychické.  

Poprvé jsme se o Movemberu mohli doslechnout v roce 1999 díky partě mužů z Australského městečka Adelaide, kteří si kvůli charitě nechali narůst knírek. Dva z nich seděli nad pivem, až vznikla tahle myšlenka. Obeslali e-mailem své další kamarády s otázkou, zda jsou opravdoví muži, aby zachránili jiné. Založili webovou stránku, kde se kdokoliv mohl registrovat, složit dotaci 10 dolarů a přihlásit se k tomu, že si nechají narůst knír. O pět let později jiná skupinka, v australském Melbourne, uspořádale podobnou akci, aby upozornila na rakovinu prostaty a deprese. Pojmenovali ji Movember Foundation, tedy Nadace Movember. Hnutí se velmi rychle rozšířilo do celého světa a dnes můžeme vidět miliony mužů s knírkem pod nosem. Nadace Movember dnes patří mezi nejznámější charitativní projekty na světě! 

Aby se ale mohly zapojit i ženy, v roce 2016 vzniklo hnutí i pro ně. Jmenuje se Mo Sistas, tedy ženy s knírkem, které založily hnutí MOVE for Movember, tedy Hýbej se pro Movember. Cílem je udělat 30 různých cvičení každý den, po dobu 30 dní, tedy celého listopadu.  Sklapovačky, běh, procházka, každý pohyb se počítá! Není to ale jen o tom se hýbat. Tímto ženy dávají příklad svým mužům, aby se o sebe starali a věnovali se svému zdraví.

Aktivity Movemberu

Pokud se chcete do Movemberu také zapojit, není to vůbec těžké. Jak už jsme zmiňovali, základem je knírek nebo vousy, které necháte po celý listopad růst. Dále se můžete zapojit, přispět, případně přímo zorganizovat nějakou akci, která se věnuje prevenci rakoviny a depresí a vzdělávání o mužském zdraví. Důležité je ale také to, aby se muži během listopadu chovali jako opravdoví gentlemani. Další aktivitou, kterou můžete podniknout, je ujít či uběhnout v průběhu měsíce 60 mil na počest mužů, kteří každou hodinu umírají tím, že spáchají sebevraždu. Je jich právě šedesát.

Tak na co čekáte, dokážete „Grow a mo, save a bro?“