13. 06. 2019
Holení považuje mnoho mužů za velmi běžnou rutinu, ale i v tomto odvÄ›tví existují fakta, která vás mohou pÅ™ekvapit. PojÄme se na nÄ› podívat!
1. Jedním z nejvÄ›tších mýtů je, že Äím ÄastÄ›ji se holíte, tím více vám chlupy porostou, navíc silnÄ›jší a tmavší. Nesmysl! Mildred Trotter, antropolog, v roce 1928 provedl pokus na tÅ™ech vysokoškolácích, kteÅ™í si mÄ›li po dobu osmi mÄ›síců pravidelnÄ› holit různé Äásti tÄ›la. Potom mikroskopem porovnával vlastnosti chloupků a zjistil, že holení rozhodnÄ› žádný vliv na jejich strukturu nemÄ›lo.
2. Alexandr Veliký byl jedním z průkopníků holení, ale spíše z praktických důvodů. Obával se totiž, že v boji by mohli protivníci za vousy zatahat a ublížit.
3. StarovÄ›cí EgypÅ¥ané si Äasto holili oboÄí, když jim zemÅ™ela koÄka. Považovali to totiž za způsob toho, jak prokázat ztrátu a ukázat, že truchlí.
4. Plavci nemají žádné naÅ™ízení, že by museli být kompletnÄ› oholení, ale velmi Äasto tak stejnÄ› dÄ›lají, protože chloupky by je mohli pÅ™i plavání zpomalovat. Výjimkou je plavec Mark Spitz, který sedmkrát vyhrál zlatou medaili na olympijských hrách s plnovousem. Vtipné je, že rok na to všichni Älenové SovÄ›tského svazu také startovali neoholení s plnovousem na tváÅ™i.
5. Víte, jak poznáte, že jsou amiští muži ženatí? Podle prstýnku to nepoznáte! Místo toho se v den svatby pÅ™estanou holit. Vousy však pravidelnÄ› zastÅ™ihávají.
6. Vousy byly velmi populární mezi americkými vojáky, alespoň do 1. svÄ›tové války. Potom se museli zaÄít holit, protože vousy zabraňovali dobré uzavírání plynových masek.