BLOG

Překvapující fakta o holení

13. 06. 2019Holení považuje mnoho mužů za velmi běžnou rutinu, ale i v tomto odvětví existují fakta, která vás mohou překvapit. Pojďme se na ně podívat!

1. Jedním z největších mýtů je, že čím častěji se holíte, tím více vám chlupy porostou, navíc silnější a tmavší. Nesmysl! Mildred Trotter, antropolog, v roce 1928 provedl pokus na třech vysokoškolácích, kteří si měli po dobu osmi měsíců pravidelně holit různé části těla. Potom mikroskopem porovnával vlastnosti chloupků a zjistil, že holení rozhodně žádný vliv na jejich strukturu nemělo.

2. Alexandr Veliký byl jedním z průkopníků holení, ale spíše z praktických důvodů. Obával se totiž, že v boji by mohli protivníci za vousy zatahat a ublížit.

3. Starověcí Egypťané si často holili obočí, když jim zemřela kočka. Považovali to totiž za způsob  toho, jak prokázat ztrátu a ukázat, že truchlí.

4. Plavci nemají žádné nařízení, že by museli být kompletně oholení, ale velmi často tak stejně dělají, protože chloupky by je mohli při plavání zpomalovat. Výjimkou je plavec Mark Spitz, který sedmkrát vyhrál zlatou medaili na olympijských hrách s plnovousem. Vtipné je, že rok na to všichni členové Sovětského svazu také startovali neoholení s plnovousem na tváři.

5. Víte, jak poznáte, že jsou amiští muži ženatí? Podle prstýnku to nepoznáte! Místo toho se v den svatby přestanou holit. Vousy však pravidelně zastřihávají.

6. Vousy byly velmi populární mezi americkými vojáky, alespoň do 1. světové války. Potom se museli začít holit, protože vousy zabraňovali dobré uzavírání plynových masek.