BLOG

Tipy na to, jak se zbavit tmavých kruhů a vaků pod očima

30. 05. 2019Ach, ty kruhy pod očima. A pánové, ruku na srdce, není to jen problém žen, ale často trápí i muže, proto se můžete klidně následujícími pravidly řídit také. Kruhy ani vaky rozhodně nevypadají hezky, pojďme se tedy podívat na to, jak se tvoří a jak se jich zbavit.

Oční okolí je velmi, velmi citlivé, protože lokální kůže je třikrát až pětkrát tenčí než zbytek obličeje. A co si budeme povídat, je také velmi namáhaná a neustále v pohybu. Když se smějeme, mračíme, to všechno naše oči vnímají. A už vůbec nemluvíme o mrkání, věděli jste, že lidské oko denně zamrká až 10 000x?! Takže když jste unavení nebo nemocní, první, kde se to zobrazí, jsou oči.

Jaký je rozdíl mezi tmavými kruhy a tzv. „pytli“ pod očima?

Pytle, chcete-li váčky pod očima, jsou důsledkem otoku dolních víček. Mohou se vytvořit třeba tím, že se přesunuje tuk právě v oblasti očí, nahromadění vody, přílišné solení, moc alkoholu, nedostatek spánku, stárnutí kůže nebo dědičnost. To vše způsobuje zadržování vody, zpomalování krevního oběhu nebo špatné proudění vody v těle.

Tmavé kruhy jsou zase způsobeny krevními pigmenty, které nejsou příliš dobře eliminovány kvůli špatnému oběhu.

Podle druhu kruhů se můžete dozvědět i příčinu toho, proč vznikají:

Načervenalé, fialové nebo namodralé tmavé kruhy jsou cévního původu: jsou způsobeny překrvením nebo neúčinným odtokem krve, často v důsledku špatného životního stylu: nedostatečný spánek, moc tabáku, alkoholu, nedostatek odpočinku, příliš stresu atd.

Hnědé kruhy jsou záležitostí pigmentu a jsou hlavně dědičné.

Jak se s nimi vypořádat?

Tmavé kruhy a váčky pod očima je poměrně těžké odstranit, především pokud jsou dané geneticky a tudíž je mají i vaši předkové. To ale rozhodně neznamená, že proti nim nemůžete bojovat preventivně nebo je alespoň zmírnit.

Plán číslo 1: Starejte se správně

Hned, jak se probudíte, masírujte několik minut kontury očí zevnitř směrem ven, aby se urychlila mikrocirkulace. Pokud jsou oči obzvlášť nafouklé, klidně si dejte na oči studený obklad nebo do mrazáku na chvíli dejte čajové lžičky a ty si potom přiložte na oči. Cévy se stáhnou, stimuluje se mikrocirkulace a kůže se lépe odvodní.

Ráno i v noci na pleť nanášejte krém, který je speciálně vytvořen pro oblast očí. Před použitím důkladně očistěte obličej a až je úplně čistý, můžete nanést krém.

A když spíte, nachystejte si polštář tak, aby byla vaše hlava mírně vyvýšená, což zabrání hromadění tekutin okolo vašich očí.

Plán číslo 2: Přivlastněte si zdravé návyky

Teď už víte, jak se starat o pokožku v okolí očí, ale vězte, že to rozhodně nestačí! Musíte taky eliminovat to, proč se vaky či kruhy tvoří.

Jste to, co jíte: Snižte příjem soli, která je jedním z největších důvodů zadržování vody, a také omezte konzumaci potravin, které obsahují rafinované cukry nebo nezdravý tuk. Uvidíte, že vám krevní systém poděkuje.

Snižte příjem alkoholu a naopak pijte hóóódně vody, takže váš lymfatický systém bude fungovat lépe a projeví se to právě i v očním okolí.

Přestaňte kouřit, protože kouření poškozuje krevní tok a žíly jsou výraznější a modřejší.

Spěte dobře – únava totiž zpomaluje krevní oběh, způsobuje stagnaci krve a zčervenání pokožky.

Nestresujte se – Když nebudete mít vyvážený životní styl, dotkne se to očního okolí, což se projeví zejména napuchlýma očima a tmavými kruhy.

A až se vaše kruhy nebo vaky pod očima zredukují, nezapomeňte si dát do pořádku také obočí!