BLOG

Trápí vás popraskané rty? Zkuste naše rady

07. 03. 2019



Popraskané rty se netýkají jenom zimního období, mohou vás přepadnou kdykoliv během roku a dokáží pořádně potrápit. Víme, jak na ně!

Rty jsou velmi citlivým místem, na které ale často zapomínáme. Dopřáváte jim dostatečnou péči? Asi ne, že? A právě to může být důvodem, proč bývají čast suché, pálí a praskají. Potom následuje to, že se neustále olizujeme, abychom je alespoň trošku zvlhčili, což ale není úplně ideální, protože sliny obsahují enzymy, které rty vysuší o to víc.

Co za vysušení může?

Za vysoušení a praskání může také počasí. To, jak rychle se střídá, ovlivňuje rty, které reagují právě různými změnami. Vítr, mráz ani přílišné horko našim rtům rozhodně nesvědčí.

Také si sáhněte do svědomí, jestli dostatečně pijete. Nedostatek tekutin v těle se projevuje různými změnami, třeba špatnou pletí, nadýmáním nebo právě popraskanými rty. Pamatujte na to, že denně musíte vypít alespoň 2 litry tekutin, aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, včetně zdravých rtů. Zapomeňte ale na sladké nápoje, pijte opravdu jen čistou vodu a  bylinkové čaje.

Problém může být i v případě, že máte rádi příliš slaná nebo kořeněná jídla.

Nedostatek vitamínů, především vitamínu B, zinku a železa se také projeví na rtech. Proto je doplňujte buď pomocí potravinových doplňků nebo si je dopřávejte v potravinách.

Také je potřeba popraskané rty neustále hydratovat, a to jak zevnitř, tak zvenčí. O dostatečném pití už jsme psali, je nezbytné tedy pořádně promazávat i zvenčí. Ideálně zvolte jakýkoliv přírodní přípravek, který by neškodil ani vašim ústům, ani rtům. 

Skvěle funguje i babská rada: Na rty nanášejte med, který je bohatý na vitamíny i minerály.

Pokud však nic z výše uvedeného nepomůže, raději se nechte prohlédnout od lékaře, mohlo by jít  prvnotní signály nějaké vážnější nemoci.