BLOG

Osm nejznámějších mýtů o holení

17. 01. 2019



Každý den můžeme v médiích najít nové a nové zprávy, které se snaží vyvrátit desítky let staré, ověřené názory. A nejinak tomu je i u holení. I zde totiž najdeme mýty, které jsou s holením spojené. Které jsou pravda a které lež? My vám to řekneme!

  1. Pokud se budete holit každý den, vaše vousy porostou rychleji

            Lež!

To, jak jsou vaše vousy silné a jak rychle rostou, nezáleží na ničem jiném než na vašich dědičných faktorech. Právě geny a hormony jsou zodpovědné za to, jak rychle vousy porostou, ne četnost holení. Jak tedy tento mýtus vznikl? Po oholení to opravdu může vypadat, že jsou vlasy tlustější tmavší, ale ve skutečnosti pouze vypadají silněji, protože jsou rozřezány blízko kořene. Pokud byste se rozhodli tomu přijít na kloub a nechaly vousy delší dobu růst, viděli byste, že vypadají úplně stejně jako před oholením.

  1. Čím víc budete na žiletku tlačit, tím více se oholíte

Lež!

Pokud byste na žiletku příliš tlačili, mohli byste se pořezat nebo si dokonce uříznout kousek kůže. Držte žiletku na kůži a jemně po ní přejíždějte. Pokud i přes oholení na pokožce stále zůstane pár vousů, oholte je znovu, ale netlačte, opět to udělejte se vší jemností.

  1. Ráno je nejlepší doba na oholení

           Pravda!

Proč? Protože během dne se musí pokožka vyrovnávat s různými jevy zvenčí. Je proto citlivější a šance, že byste ji během holení mohli poškodit, je vyšší než při holení ráno, kdy je odpočatá. Po probuzení si tedy dejte sprchu a oholte se, uvidíte ten rozdíl!

  1. Holení proti směru růstu zaručuje lepší výsledky

            Lež!

Pokud byste se holili proti směru růstu chloupků, opět byste se mohli říznout nebo jinak poškodit vaši pokožku, zároveň by mohlo hrozit zarůstání chloupků. Držte se proto pravidla, při kterém vousy nejdříve změkčíte a potom je oholíte po směru růstu.

  1. Voda pro kvalitní holení stačí

            Lež!

Pánové, tohle si zapamatujte – voda není zvlhčovací přípravek. Aby vaše žiletka po kůži pěkně klouzala, budete potřebovat holící pěnu nebo gel. Tyto přípravky vousy zároveň změkčí a půjdou lépe oholit. Pro ještě snadnější holení si pořiďte třeba šavetu, která je ergonomicky přizpůsobená vašim rukám.

  1. Používání horké vody usnadňuje holení

           Pravda!

Horká voda totiž otevírá póry a změkčuje vousy. Pokud se tedy chcete oholit bez poranění, dejte si před holením sprchu nebo obličej napařte teplým ručníkem, případně ručníkem namočeným v teplé vodě.

  1. Peeling před holením snižuje riziko vzniku akné a zarůstání vousů

Pravda!

Taky jste si někdy všimli malých bílých teček, které se objevují vždy den po oholení? Ty vznikly, protože se ucpaly póry, ze kterých vousy rostou. Abyste se tomuto vyhnuli, dopřávejte si před hlením pravidelný peeling, během kterého pleť promasírujete, dvě minuty stačí.

  1. Nová žiletka zvyšuje riziko vzniku pořezání

            Lež!

Ba právě naopak! Tupé žiletky jsou častěji ty, které způsobují poranění, protože musíte po stejném místě přejíždět několikrát, kdežt nová žiletka se postará o oholení napoprvé. A jak často žiletky měnit? Ve chvíli, kdy už musíte na žiletky tlačit, abyste se oholili, je na čase sáhnout po nové žiletce.