BLOG

Jak se holili v pravěku a jak v Persii? Přečtěte si o historii holení!

18.10.2018Holení je věc, na které si dává záležet snad každý muž. Stejně, jako ženy navštěvují salony krásy, aby si nechaly upravit například obočí, i muži rádi zajdou do holičství, kde se jim postarají o jejich vousy a knír.

I pravěký muž se staral o vousy

Ačkoliv můžeme na všech obrázcích vídat pravěké muže s pořádným plnovousem, pravdou je, že využívali různé ostré předměty k tomu, aby ho trochu zkrátili.

Tak, jak se historie přibližovala dnešnímu datu, se měnil také význam vousů. V některém období dokonce fungoval jako rozeznávač toho, kdo k jaké kastě patří.

Alexandr veliký usiloval o to, aby chodili muži oholení, protože to považoval za známku čistoty. Například v Persii zase nosili knír stočený a dokonce si ho posypávali zlatým práškem! Vybavujete si Egypťany? Faraóni nosili bradky, a komu vousy nerostly, ten si prostě přidělal bradku umělou.

Řekové a Římané často chodili k lazebníkovi, aby byli hladce oholení. Šlo také o společenskou událost, lazebník býval totiž místem, kde si muži mohli podiskutovat o tom, co se zrovna děje. Nebylo proto výjimkou, že chodili k lazebníkovi každý den, a to i přesto, že se k holení používala břitva, která nebyla příliš ostrá a muži tak bývali pořezáni. Současná doba přeje spíše hladké tváři a různě upravené vousy bývají spíše výjimkou.

Gilette, pro muže to nejlepší

První kvalitní břitva pochází z Anglie z roku 1740. Ujala se tak moc, že ji vyváželi do Francie. Používá se dodnes pod názvem Thiers Issard.Je význačná svou tvrdostí a materiálem, kterým je stříbrná ocel.

Po břitvě přichází na řadu i holící strojek, jehož vynálezcem je Jean Jacques Perret a přišel s ním na konci 18. století. Odtud už byl jen malý krůček k holícímu storjku. Hádejte, kdo byl jeho původcem? Hádáte správně, pan Gilette. Ten přišel s jednorázovými výměnnými nástavcemi. V polovině 50. let přichází konkurenční firma Wilkinson Sword, jejíž nástavce jsou rezuvzdrné a netupí se. V roce 1928 byl patentován elektrický holící strojek od firmy Remington.

V současné době je na trhu nepřeberné množství holících strojků, břitev a žiletek, určených pro různé druhy vousů. V poslední době se velké oblibě těší barber shopy, kde vám nejen ostříhají vlasy, ale zároveň upraví vaše vousy k dokonalosti. Používány bývají precizní břitvy, jejich používání je znakem umu a kvality.

Podívejte se na naši nabídku potřeb k holení, aby byly vaše vousy dokonalé.