BLOG

Turecká kolonya: kolínská, jak ji neznáte

27.9.2018



Když přijdete do jakékoliv turecké domácnosti, vždycky tam najdete kolínskou zvanou kolonya. V dnešním článku vám přiblížíme, v čem je tak výjimečná a proč by neměla chybět ani vám.

Turecká parfémovaná voda kolonya se ve své domovině prodává na každém rohu a bývá obohacena o různé vůně, je jen na vás, která se vám zamlouvá nejvíce. Ze všech nejoblíbenější je ale jasně citronová. Distributoři si ale dávají záležet také na obalech – v obchodech najdete jak obyčejné plastové lahve, tak krásně zdobené skleněné obaly.

 

 

Z historie

První zmínky o turecké kolínské se datují až do dob otomanské říše, kdy byla její hlavní přísadou růžová voda. Její sláva ale netrvala dlouho, protože do Turecka pronikla pařížská eau de cologne. Ta byla složená z rozmarýnu, pomerančů, bergamotu a citrónu. Přesto se na kolonyu nezapomnělo. Poprvé se začala prodávat v roce 1920, kdy si Eyup Sabri Tuncer otevřel malý obchůdek v Ankaře. K tomu, jak mu to šlo, dodáme snad jen to, že je značka Tuncer dodnes jedním z nejvýznamnějších producentů.

Použití

Díky obsahu alkoholu je kolonya skvělým osvěžujícím prostředkem. Podle turecké tradice se nabízí hostům při příchodu na uvítanou, aby se po cestě osvěžili a zbavili se bakterií nabraných po cestě. Používá se také jako dezinfekce na rány, protože má antibakteriální účinky. Pokud někdo omdlí nebo se mu udělá nevolno, první, po čem turci sáhnou, bude kolonya. Běžně také dostanete například v restauracích ubrousky vlhčené právě kolonyou, které vás osvěží po dobrém jídle.

Kolonya se běžně prodává také jako klasická voda po holení. Pánové si tak mohou s její pomocí vydezinfikovat oholená místa, osvěžit se a k tomu všemu budou ještě příjemně vonět.

Kolonyu samozřejmě najdete i u nás v e-shopu  , vyberte si podle svých představ!